افشار: ارائه خدمات دولتی، منوط به آموختن قوانین و مقررات می‌شود
افشار: ارائه خدمات دولتی، منوط به آموختن قوانین و مقررات می‌شود

افشار: ارائه خدمات دولتی، منوط به آموختن قوانین و مقررات می‌شود

قائم مقام وزیر کشور در امور اجتماعی و فرهنگی از پیش بینی برنامه‌ای برای آموزش قوانین و مقررات مربوط به کلیه خدمات دولتی به خدمت گیرندگان خبر داد و گفت: با اجرای این برنامه، ارائه خدمات دستگاه‌های دولتی به مردم، در صورت ضرورت منوط به آموختن مقررات مربوطه می‌شود.

علیرضا افشار در گفت‌وگو با خبرنگار «شهری» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با بیان اینکه نقصان در انضباط اجتماعی و قانونگرایی یکی از ضعف‌های جامعه ماست اظهار کرد: در طرح تحول اجتماعی برنامه‌هایی برای احترام به قانون در میان هموطنان و در نتیجه ارتقا سطح انضباط اجتماعی پیش بینی شده است.

وی مهمترین راهکار ارتقای انضباط اجتماعی را آشنایی مردم با قانون توصیف کرد و گفت: آموزش‌های مکرر در رفتار سازی همانند آنچه که برای بستن کمربند ایمنی اتفاق افتاد ، موثر است. برای تحقق این موضوع برنامه‌ای با مشارکت آموزش و پرورش، آموزش عالی و صدا‌وسیما پیش‌بینی شده است.

افشار با اشاره به اینکه قوه قضاییه مسئول آموزش حقوق شهروندی و قوانین و مقررات است گفت: به این ترتیب برای این قوه نیز تعیین تکلیف شده تا محتوای آموزشی لازم برای مردم را فراهم کند.

قائم مقام وزیر کشور در امور اجتماعی و فرهنگی خاطر نشان کرد: هم اکنون ۸۰ جزوه برای آشنایی با قوانین و مقررات پرکاربرد در میان مردم توسط قوه قضاییه تدوین و به صورت محدود در دادسراها منتشر شده است.

وی درباره ابعاد دیگر برنامه‌های طرح تحول اجتماعی در حوزه قانون گرایی به ایسنا گفت: یکی از برنامه‌های پیش بینی شده این است که هر نوع خدمت دستگاه‌های دولتی در صورتی به مردم ارائه شود که پیش از آن قوانین و مقررات مربوط به همان خدمت آموزش داده شود، مشابه آنچه که برای صدور گواهینامه اتفاق می‌افتد. مثلا چرا برای ثبت یک شرکت قولئد و مقررات مربوطه آموزش داده نمی‌شود تا شاهد تخلفات کمتری از سوی موسس و مدیران این شرکت‌ها باشیم.

وی ادامه داد: هم اکنون برای افتتاح یک حساب جاری در بانک برگه بلند بالایی با حروف ریز به متقاضیان داده می‌شود که اغلب آنرا نمی‌خوانند و امضا می‌کنند. این در حالی است که این برگه حاوی تعهدات متقاضی دسته چک است و دستکم باید یکبار آنرا مرور کرده باشد تا از تبعات حقوقی آن مطلع شود.

افشار با بیان اینکه در جلسه‌ای با بانک مرکزی توافق شده که ارائه خدمات به شهروندان را منوط به آموزش قوانین و مقررات مربوطه کند، توضیح داد: در صورت اجرای این برنامه در آینده ای نزدیک، کلیه بانک‌ها طی مکانیزم‌های پیش بینی شده‌، آموزش های لازم درباره خدمات بانکی را به مشتریان ارائه می‌کنند و پس از اطمینان از آشنایی کافی ، خدمت یاد شده به فرد ارائه می‌شود.

دبیر شورای اجتماعی کشور با بیان اینکه در گام‌های بعدی با دیگر دستگاه‌ها نیز توافق می‌شود تا چنین آموزش‌هایی را در دستور کار خود قرار دهند، به ایسنا گفت: اجرای این برنامه‌ها منوط به تصویب نهایی طرح تحول اجتماعی در مجلس شورای اسلامی است.

ایسنا :کد خبر: ۹۱۰۸۱۴۰۸۰۶۶

بررسی نمایید

عضویت کانون کشوری پیشخوان دولت در کمیته فناوری اطلاعات و ارتباطات فراکسیون راهبردی مجلس

به گزارش روابط عمومی کانون ؛ کمیته فناوری فراکسیون مجلس شورای اسلامی با هدف برطرف …