جزئیات محاسبه نرخ اینترنت پرسرعت
جزئیات محاسبه نرخ اینترنت پرسرعت

جزئیات محاسبه نرخ اینترنت پرسرعت

معاون سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی از رفع نواقص و قابلیت اندازه گیری میزان مصرف اینترنت مشترکان در مصوبه جدید اینترنت پرسرعت خبر داد و گفت: نحوه محاسبه قیمت اینترنت مصرفی کاربران ADSL در این مصوبه جدید شفاف سازی شده است.

جام علمی، حسن رضوانی در مورد جدیدترین مصوبه کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات برای تعرفه خدمات اینترنت پرسرعت از طریق فناوری ADSL که براساس محاسبه پارامترهای سرعت، ضریب اشتراک و حجم مورد استفاده تعیین شده است، توضیحاتی ارائه کرد.

وی گفت: براساس این مصوبه ارائه‌کنندگان خدمات اینترنت – شرکتهای PAP و مخابرات – موظف شده‌اند در اینترنتی که به مشترکان عرضه می‌کنند، نرخ سرعت خط و مدت زمان ارائه خدمات را به صورت شفاف ارائه کرده و در قرارداد مشترکان لحاظ کنند؛ این به این معنی است که کاربران اینترنت از این پس می توانند به طور شفاف میزان مصرف پهنای باند اینترنت و حجم دانلود مصرفی خود را اندازه گیری کنند و بابت همین میزان مصرف هزینه پرداخت کنند.

معاون سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی با تاکید براینکه براساس این مصوبه شرکتهای ارائه دهنده اینترنت، نباید بابت میزان آپلود از کاربران هزینه دریافت کنند، خاطرنشان کرد: در این راستا ارائه‌کنندگان اینترنت ملزم شدند در محاسبه ترافیک مشترکان، برای مجموع دریافت و ارسال، به میزان ۲۵ درصد حجم ترافیک اضافی برای مشترکان لحاظ کنند؛ برای مثال اپراتور ارائه دهنده ملزم خواهد بود چنانچه میزان ترافیک مصرفی اینترنت کاربری که ۴ گیگابایت در ماه باشد، ۵ گیگابایت حجم اینترنت به کاربر ارائه دهد که این یک گیگابایت اضافه به صورت رایگان محاسبه می‌شود.

وی گفت: اپراتورهای ارائه دهنده اینترنت پرسرعت ADSL براساس این مصوبه ملزم شده اند که روش های اندازه گیری شفاف اینترنت مصرفی کاربر را اعلام کنند تا کاربران نیز بتوانند میزان مصرف اینترنت خود را محاسبه کنند؛ براین اساس اگر تمامی حجم اینترنت مورد نیاز کاربر استفاده نشده باشد قابل اندازه گیری خواهد بود.

رضوانی با تاکید براینکه در این مصوبه هدف از تعیین نرخ های جدید ADSL کاهش قیمت برای کاربران نبوده است، اضافه کرد: عدم شفافیت در میزان استفاده، ناهمگونی در تعرفه‌های خدمت‌دهندگان اینترنت و عدم انطباق تعرفه‌ها با حجم مورد استفاده کاربران از جمله مواردی بود که باعث شد کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات، مصوبه قبلی نرخ اینترنت پرسرعت را اصلاح کند.

به گفته وی در مصوبه جدید تعرفه خدمات اینترنت پرسرعت، ضریب اشتراک این سرویس که تا پیش از این براساس پارامتر یک به ۱۰ تعریف شده بود، برای بهبود کیفیت خدمات، به صورت حداکثر ضریب اشتراک یک به ۸ تعیین شده که ارائه‌کنندگان خدمات موظف شدند سرعت خط را به میزان یک به ۸ برای مشترکان تضمین کنند و برای ضرایب اشتراک کمتر از این مقدار نیز تعرفه تغییر نمی‌کند.

به گزارش مهر، کیسیون تنظیم مقررات و ارتباطات در جلسه شماره ۱۵۲ خود با توجه به بررسی های تعرفه خدمات اینترنت پرسرعت از طریق فناوری ” ADSL “و بر اساس قیمت تمام شده این خدمات، نرخ های جدیدی را برای ارائه به کاربران مصوب کرده که براساس این مصوبه، ارائه کنندگان خدمات می تواند به صورت ثابت ماهیانه حداکثر مبالغی نیز به عنوان هزینه برقراری و نگهداری مطابق با تعرفه های مدنظر از مشترکان خود دریافت کنند

بررسی نمایید

آموزش سامانه جامع انبارها و مراکز نگهداری کالا

بدینوسیله به اطلاع کلیه دفاتر پیشخوان خدمات دولت استان بوشهر می رساند  در جهت ارائه …