دفاتر پیشخوان خدمات در اصفهان مجاز به دریافت کارمزد از مردم شدند
دفاتر پیشخوان خدمات در اصفهان مجاز به دریافت کارمزد از مردم شدند

دفاتر پیشخوان خدمات در اصفهان مجاز به دریافت کارمزد از مردم شدند

اصفهان- دفاتر پیشخوان خدمات دولت و بخش عمومی غیر دولتی در استان اصفهان، مجاز به دریافت کارمزد ارایه خدمات از مردم شدند.

به گزارش روز شنبه ایرنا، بر اساس مصوبه کارگروه دفاتر پیشخوان خدمات در استانداری اصفهان، این دفاتر از تاریخ پانزدهم آبان امسال مجاز به دریافت مبالغی برای خدمات تلفن ثابت و تلفن همراه بعنوان کارمزد ارایه خدمات از مشتریان شدند.

این در حالی است که تا پیش از این مردم برای بیشتر این خدمات بویژه در بخش تلفن ثابت هزینه ای پرداخت نمی کردند و هزینه آن توسط شرکت مخابرات تقبل و به دفاتر پیشخوان پرداخت می شد.

اگر هم این خدمات برای مشترک هزینه ای دربرداشت در قبض تلفن مشترک محاسبه و از طریق پرداخت قبض واریز می شد.

تا پیش از این برای انجام اموری مانند قبض المثنی تلفن ثابت، تخلیه تلفن به درخواست مشترک، ثبت یا حذف اطلاعات فردی در ۱۱۸، ثبت یا حذف سرویس ویژه تلفن ثابت، کشف مزاحمت تلفن ثابت، مسدودی تلفن همراه، فعال سازی سیم کارت و تغییر آدرس تلفن همراه هزینه ای بعنوان کارمزد از مردم در دفاتر پیشخوان گرفته نمی شد.

اما بر اساس مصوبه جدید کارگروه دفاتر پیشخوان خدمات استان اصفهان، از این پس مشتریان باید هزینه هایی از ۵۰۰ تا پنج هزار تومان برای انجام این امور پرداخت کنند.

رییس انجمن صنفی دفاتر پیشخوان خدمات دولت و بخش عمومی غیر دولتی استان اصفهان دلیل این کار را افزایش نرخ تورم و مشکلات مالی دفاتر پیشخوان عنوان و تصریح کرد: کار کردن با تعرفه های قبلی دیگر منطقی نبود.

داوود اسماعیلیان در گفت و گو با ایرنا افزود: تعرفه های خدمات مخابراتی از سال ۸۶ تا امسال تغییر نکرده بود و شرکت مخابرات ایران نیز حاضر به افزایش آنها نشد.

وی اظهار کرد: بعنوان مثال برای صدور قبض المثنی تلفن ثابت هیچ کارمزدی از مشترک گرفته نمی شد و شرکت مخابرات در ازای هر قبض مبلغ ۹۰ تومان به دفاتر پیشخوان می پرداخت.

وی گفت: با توجه به افزایش هزینه های جاری، کارکردن با این تعرفه ها برای دفاتر پیشخوان مقرون به صرفه نبود به همین دلیل تقاضای افزایش آن را در کارگروه دفاتر پیشخوان استانداری اصفهان مطرح کردیم.

وی با اشاره به اینکه به مدت شش ماه برروی افزایش کارمزد خدمات مخابرات در دفاتر پیشخوان کار کارشناسی صورت گرفت، گفت: این کار نخستین بار در کشور در اصفهان انجام شد و برخی از استانهای دیگر مانند گیلان و خوزستان نیز چنین برنامه ای را در دستور کار خود دارند.

اسماعیلیان با اشاره به اینکه دولت، تعداد دفاتر پیشخوان خدمت را با هدف ایجاد انگیزه بیشتر جهت ارایه خدمات به مردم افزایش داد، اضافه کرد: دستگاههای اجرایی همگام با این برنامه حرکت نکردند.

وی تصریح کرد: در حالیکه تعداد دفاتر پیشخوان در استان اصفهان به ۴۰۰ رسیده اما خدمات دستگاههای اجرایی افزایشی نیافته و حتی در برخی موارد کاهش نیز یافته است.

وی ادامه داد: به همین دلیل تعداد زیادی از دفاتر پیشخوان خدمت در آستانه ورشکستگی هستند.

به گفته وی هم اینک شرکت مخابرات به صورت گسترده و تعداد معدودی شرکتهای خدمات رسان مانند آبفا و ثبت احوال به طور آزمایشی یا محدود خدمات خود را از طریق دفاتر پیشخوان استان اصفهان ارایه می کنند.

اسماعیلیان با اشاره به اینکه قبل از افزایش تعرفه ها، بسیاری از دفاتر پیشخوان اصفهان تصمیم به متوقف کردن فعالیت خود گرفته بودند، گفت: با اعمال کارمزدهای جدید امید است این دفاتر تا پایان امسال ورشکست نشوند.

رییس انجمن صنفی دفاتر پیشخوان خدمات استان اصفهان، بهترین راهکار برای حل مشکل مالی این دفاتر را گسترش ارایه خدمات الکترونیکی و غیرحضوری توسط دستگاههای اجرایی، واگذاری ارایه این خدمات به دفاتر پیشخوان و تعریف کارمزدهای منطقی و کارشناسی برای آن دانست.

وی با اشاره به اینکه حدود یکهزار و ۵۰۰ نفر در دفاتر پیشخوان استان اصفهان مشغول به کارند، تصریح کرد: از زمان اعمال کارمزدهای جدید تاکنون شکایتی از سوی مردم بابت آن گزارش نشده است.

رییس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی منطقه مرکزی کشور که مسوول اعطای پروانه فعالیت به دفاتر پیشخوان خدمت است در این زمینه گفت: مبلغی که تاکنون بعنوان کارمزد خدمات گرفته می شد بسیار ناچیز بود و سودی برای دفاتر نداشت.

تقی شفیعی در گفت و گو با ایرنا افزود: اینکه تاکنون کارمزدی از مشتریان برای ارایه این خدمات گرفته نمی شد، اشتباه بوده است.

وی با تاکید بر اینکه بسیاری از دفاتر پیشخوان در آستانه ورشکستگی بودند، تصریح کرد: این موضوع در کارگروه مربوط در استانداری اصفهان بررسی سرانجام تصمیم به افزایش کارمزدها گرفته شد.

شفیعی با بیان اینکه این افزایش کارمزد فقط برای دفاتر شهری است، گفت: اگر دفاتر ICT روستایی درخواست تبدیل وضعیت به دفاتر پیشخوان خدمات عمومی را داشته باشند و پروانه آن را بگیرند می توانند کارمزدهای جدید را اعمال کنند.

اظهارات رییس انجمن صنفی دفاتر پیشخوان خدمات استان اصفهان و رییس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی منطقه مرکزی در حالی است که مدیر عامل شرکت مخابرات استان اصفهان اعلام کرد که این شرکت و شرکت مخابرات ایران هیچ مصوبه ای برای افزایش کارمزدها نداشته است.

حسین کشایی در گفت وگو با ایرنا تصریح کرد: طبق ضوابط، حق افزایش تعرفه خدمات مخابراتی در دفاتر پیشخوان از سوی شرکت مخابرات ایران اعلام نشده است.

وی با اشاره به اینکه افزایش کارمزدها، پیشنهاد کارگروه دفاتر پیشخوان استان بوده است، افزود: مخابرات هیچگاه با افزایش این تعرفه ها موافق نبوده و مصوبه افزایش کارمزدها مورد تایید شرکتهای مخابرات ایران و اصفهان نیست.

وی گفت: در سالهای گذشته شرکتهای زیرمجموعه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات شامل مخابرات، پست و پست بانک ارایه خدمات خود را به دفاتر پیشخوان واگذار کردند در حالیکه سایر شرکتها و دستگاههای اجرایی این کار را انجام ندادند.

مدیر عامل شرکت مخابرات اصفهان تنها راهکار بهبود وضع مالی دفاتر پیشخوان و افزایش درآمد آنها را گسترش خدمات دولت الکترونیک توسط دستگاههای اجرایی دانست و افزود: افزایش کارمزدها چاره این کار نیست.

وی تصریح کرد: باید درباره حضور دستگاههای اجرایی در دفاتر پیشخوان خدمت چاره اندیشی شود در غیراین صورت افزایش کارمزدها نیز کارساز نخواهد بود.

استان اصفهان دارای حدود دو میلیون شماره تلفن ثابت و چهار میلیون شماره تلفن همراه فعال است.

اعضای کارگروه دفاتر پیشخوان دولت در استان شامل معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی استاندار، رییس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی استان و رییس انجمن صنفی دفاتر پیشخوان خدمات استان هستند.

بر اساس قانون برنامه پنجم توسعه و مصوبات هیات دولت و کارگروه راهبری دفاتر پیشخوان خدمات کشور کلیه دستگاههای اجرایی موظفند خدمات قابل ارایه به مردم را به دفاتر مذکور واگذار کرده و از ایجاد نمایندگی یا کارگزاری بپرهیزند.

بر اساس گزارش سایت استانداری اصفهان، استان اصفهان دارای ۳۷۴ دفتر پیشخوان شهری و ۴۸۵ دفتر پیشخوان روستایی است.

تعداد دفاتر شهری مستقر در شهرستان اصفهان ۱۶۴ دفتر و تعداد دفتر شهری مستقر در شهرستانهای استان ۲۱۰ دفتر است.

همچنین استانداری اعلام کرده به دلیل ازدیاد تعداد دفاتر پیشخوان خدمات، اعطاء مجوز جدید به متقاضیان دفتر تا اطلاع ثانوی ممنوع است

بررسی نمایید

مدیران دفاتر ملزم به معرفی جانشین یا مدیر داخلی می باشند

بر اساس بند۴  فصل دوم  از پیوست شماره ۲   مصوبه شماره جلسه ۲۸۹ مورخ ۱۹/۱۲/۱۳۹۷ …

۴ نظر

 1. پیشخوان کنگان

  با سلام

  از انجمن و سایر دفاتر تقاضا داریم که جهت مجاز شدن گرفتن کارمزد در ازای خدمات دفاتر پیشخوان بوشهر همه با هم اقدام کنیم. بگذارید دومین استان اجرا کننده ی این طرح بوشهر باشد. با تشکر

 2. سلام.
  به نظر میرسه که استان ما باید در این مسائل کمی بیشتر تلاش کنه
  مخصوصا که رکود مالی دفاتر استان نسبت به بقیه ی نقاط کشور خیلی بالاتر هست.

 3. کارگروه محترم دفاتر استان

  انصاف
  همت
  حمایت

 4. دفتر پیشخوان آبپخش

  با سلام لطفا انجمن هم تصویب کند گرفتن کارمزد برای مخابرات و همچنین بخشنامه دریافت کارمزد از قبوض مصرفی را با تشکر