سهمیه مبادلات تعاونی های مرزنشینان به۲۱۱ میلیون دلار افزایش یافت

 

استاندار سیستان و بلوچستان گفت: سهمیه مبادلات مرزی شرکت های تعاونی مرزنشینان استان از۱۲۰ میلیون دلار در سال به ۲۱۱ میلیون دلار برای واردات ۶۵ قلم کالای ضروری و مورد نیاز کشور افزایش یافت.

به گزارش ایرنا، علی اوسط هاشمی در نشست ساماندهی مبادلات مرزی سیستان و بلوچستان افزود: هم اینک حدود ۱۰۰ شرکت تعاونی مرزنشینان در سراسر استان فعالیت دارند.
وی گفت: دستگاه‎های دست اندرکار موظف اند برای عملیاتی شدن مبادلات مرزی توسط مرزنشینان ساکن تا شعاع ۲۰ کیلومتری از اسفندماه که اوج خرید مردم است با هدف تنظیم و کنترل بازار تدابیر لازم را بیندیشند.
وی اظهار داشت: توافقات لازم با نماینده وزارت امور خارجه و مرزبانی برای تسهیل عملیات گذر مرزی در سیستان و بلوچستان بویژه در ایام عید نوروز به عنوان یک فرصت ملی باید به صورت پررنگ انجام شود.
وی گفت: مسوولان دستگاه‌های دست اندرکار باید به گونه ای برنامه ریزی کنند که مردم با حضور در بازارچه های مرزی زمینه رونق تجارت و کسب و کار و اشتغال را فراهم کنند.
استاندار سیستان و بلوچستان با تاکید بر فراهم کردن زیرساخت های لازم در پایانه ها و بازارچه های مرزی استان افزود: بازارچه ها و پایانه های مرزی استان به عنوان دروازه مبادلات تجاری باید هدف توسعه زیرساخت ها و زیباسازی فضا قرار گیرد.
هاشمی گفت: باید از محل درآمدهای اقتصادی سیستان و بلوچستان برای زیباسازی فضای بازارچه ها و پایانه های مرزی استان هزینه و یک نقشه تعریف شده برای ساخت فضای آنها طراحی شود.
وی اظهار داشت: مسوولان باید نگاه فرابخشی برای بهبود وضعیت معیشت مردم سیستان و بلوچستان داشته باشند و قانون را به نفع مردم تفسیر و دقت کنند تا بر اساس نیازسنجی های صورت گرفته کالاهای مورد نیاز مردم از طریق مبادلات مرزی وارد استان شود.
وی با اشاره به تخصیص ۱۱۰ میلیارد تومان اعتبار برای طرح های بالای ۸۰ درصد سیستان وبلوچستان گفت: این اعتبار اضافه بر ردیف های موجود برای تکمیل
پروژه های بالای ۸۰ درصد پیشرفت فیزیکی استان اختصاص یافته است.
وی افزود: اجرا و تکمیل این طرح ها می تواند در توسعه اقتصادی و مبادلات تجاری استان تاثیرگذار باشد.
رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت سیستان و بلوچستان نیز در این نشست گفت: این استان در زمینه صدور کارت های الکترونیک مبادلات مرزی رتبه نخست کشور را به خود اختصاص داده است.
نادر میرشکار افزود: تا کنون از ۳۷۰ هزار خانوار مرزنشین سیستان و بلوچستان که برای دریافت کارت های الکترونیک مبادلات مرزی از طریق دفاتر پیشخوان ثبت نام کردند، ۳۰۸ هزار خانوار موفق به دریافت کارت های خود شدند.
وی گفت: اگر تعداد خانوار را میانگین سه نفر محاسبه کنیم تا کنون یک میلیون و ۱۱۲ هزار نفر در سیستان و بلوچستان برای اخذ کارت ثبت نام کرده اند.
وی بیان کرد: تا کنون با فرمانداران، معتمدان، دهیاران و بازرگانان شش شهرستان مرزی زهک، هیرمند، سراوان، سیب سوران، مهرستان و خاش نشست های مختلفی با هدف رونق مبادلات مرزی از طریق کارت های الکترونیک مبادلات مرزی انجام شده است.
وی با اشاره به اینکه در این نشست های به صورت ساده و شفاف مصوبه دولت در خصوص مبادلات مرزی توسط مرزنشینان ساکن در شعاع ۲۰ کیلومتری مرز اطلاع رسانی های لازم صورت گرفته است، گفت: افرادی که در شعاع ۲۰ کیلومتری مرزها قرار دارند ۵۴ قلم کالا را می توانند بدون عوارض گمرکی با هدف تامین معیشت خودشان وارد کشور کنند.

بررسی نمایید

ابلاغیه نرخ تاییدیه تحصیلی

 براساس آخرین ابلاغیه سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان نرخ سرویس تاییدیه تحصیلی به …