فرآیندهای صادراتی در خراسان رضوی الکترونیکی شود

معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی استاندار خراسان رضوی گفت: الکترونیکی کردن فرآیندهای صادارت، واردات و ترانزیت در خراسان رضوی امری ضروری است که در این راستا پروژه G۲G گمرکات استان به بهره‌برداری رسید.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از مشهد مقدس، احسان ارکانی ظهر دیروز در مراسم افتتاح این پروژه با اشاره به اینکه طبق یک سنت حسنه همه ساله در ایام دهه فجر شاهد افتتاح و بهره‌برداری از طرح‌های مختلف هستیم، پروژه مزبور را یکی از طرح‌های مهم برای خدمت‌رسانی به مردم استان برشمرد.
ارکانی افزود: باتوجه به لزوم توسعه دولت الکترونیک، پروژه G2G گمرک با استفاده از فناوری اطلاعات و ارتباطات، گام نوینی در راستای تحول اداری و حذف بوروکراسی به ویژه در مجموعه‌های اقتصادی به شمار می‌رود و به طور حتم نقش موثری در توسعه اقتصادی و تسریع در فرآیند صادرات و واردات استان دارد.
وی خاطرنشان کرد: حرکت به سمت توسعه و فناوری می‌طلبد تمام فرآیندها، اقدامات و استعلام‌ها که قابلیت الکترونیکی شدن دارند، جایگزین روش‌های سنتی گذشته شوند.
ارکانی با اشاره به سابقه مثبت جایگزینی پرداخت الکترونیکی قبوض آب، برق و تلفن به جای مراجعه به بانک‌ها بر اهمیت فرهنگ‌سازی در راستای جلب اعتماد دستگاه‌های خدمت‌رسان و مراجعان تاکید کرد.
رئیس کارگروه دفاتر پیشخوان دولت در خراسان رضوی هدف از اجرای این طرح را الکترونیکی کردن فرآیندهای صادارت، واردات و ترانزیت کالا بین اداره کل گمرکات استان و ۱۲ دستگاه اجرایی عنوان کرد و گفت: از فواید پروژه G2G حذف سالانه حدود ۴۰ هزار تردد مستقیم بین گمرک و سازمان‌های همکار از سوی مراجعان و در نتیجه صرفه‌جویی قابل توجه در هزینه، وقت، انرژی، کاهش ترافیک و آلودگی هوا است.
وی افزود: اداره کل فرودگاه‌ها، حمل و نقل و پایانه‌ها، راه آهن، نمایندگی سازمان اموال تملیکی، فرهنگ و ارشاد اسلامی، جمعیت هلال احمر، سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، سازمان صنعت معدن و تجارت، جهاد کشاورزی، اداره کل استاندارد، اداره کل امور مالیاتی و شورای عالی هماهنگی بانک‌های استان دستگاه‌های اجرایی ذکر شده هستند.
معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی استانداری خراسان رضوی خاطرنشان کرد: این سیستم، وب بنیاد و امکان استفاده از آن در بستر شبکه داخلی و همچنین اینترنت میسر است.
ارکانی عنوان کرد: ارسال و دریافت الکترونیکی مکاتبات با اداره کل استاندارد به منظور شناسایی و تائید استاندارد کالای صادراتی یا وارداتی، ارزش افزوده برای اداره کل امور مالیاتی، مکاتبات صلح حقوقی به اداره کل امور مالیاتی برای اخذ مالیات، انجام فرآیند ثبت سفارش کالا بین گمرکات استان و سازمان صنعت، معدن و تجارت به صورت الکترونیک از جمله قابلیت‌های این طرح است.
به گفته وی استعلام الکترونیکی صحت پروانه‌های گمرکی، قابلیت ارسال و دریافت الکترونیکی استعلام سازمان صنعت، معدن و تجارت مبنی بر معافیت‌های گمرکی برخی از کالاهای وارداتی، مجوزهای صادره از سوی این سازمان، انجام تخلیه و بارگیری کالاهای صادراتی یا وارداتی مرتبط با اداره انبارهای عمومی، پیگیری سامانه‌های حمل و نقل مرتبط با فرآیندهای صادرات و واردات و ترانزیت کالا از طریق اداره کل حمل و نقل و پایانه‌های استان و مکاتبات مرتبط با فعالیت یا لغو فعالیت شرکت‌های حمل و نقل از دیگر مزیت‌های آن شمار می‌رود.

بررسی نمایید

آموزش سامانه جامع انبارها و مراکز نگهداری کالا

بدینوسیله به اطلاع کلیه دفاتر پیشخوان خدمات دولت استان بوشهر می رساند  در جهت ارائه …