پیشخوان قضایی، پرونده‌های ورودی دادگاه‌ها را کاهش می‌دهد
پیشخوان قضایی، پرونده‌های ورودی دادگاه‌ها را کاهش می‌دهد

پیشخوان قضایی، پرونده‌های ورودی دادگاه‌ها را کاهش می‌دهد

عضو هیأت رئیسه کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس، با بیان اینکه در طرح پیشخوان قضایی بعضی از جرایم که قابلیت برون‌سپاری از دستگاه قضایی را دارد به این پیشخوان‌هاسپرده می‌شود، گفت: اجرای این طرح موجب کاهش ورودی پرونده‌ها به دستگاه قضایی و به تبع آن کاهش فشار بر قضات می‌شود.

ابوالفضل ابوترابی در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری خانه ملت، با یادآوری تدوین طرح پیشخوان قضایی از سوی نمایندگان مجلس، تصریح کرد: این طرح هفته گذشته در صحن علنی اعلام وصول و به کمیسیون قضایی وحقوقی مجلس اعاده شد.

نماینده مردم نجف‌آباد، تیران وکرون در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه بعضی از جرایم که قابل برون‌سپاری از دستگاه قضایی است به پیشخوان‌های قضایی داده می‌شود، گفت: اجرای این طرح موجب کاهش پرونده‌های ورودی به دستگاه قضایی می‌شود.

وی هدف اصلی ایجاد پیشخوان‌های قضایی را تقویت دفترخانه‌های اسناد رسمی خواند وافزود: این دفترخانه زیر نظر دستگاه قضایی و ریاست قوه قضائیه جرایمی را که قابل‌واگذاری است، رسیدگی می‌کنند.

ابوترابی در توضیح دیگر محورهای طرح پیش‌خوان قضایی، تاکید کرد: متأسفانه هم‌اکنون اختیارات وزیر دادگستری بسیار گنگ و نامعلوم است، لذا در صورت تصویب این طرح، اختیارات این حوزه افزایش می‌یابد.

این نماینده مردم در مجلس نهم، با تأکید بر اینکه هم‌اکنون بعضی از امور حاکمیتی در پیشخوان‌های خصوصی رسیدگی می‌شود، گفت: اموری مانند صدور گذرنامه، شناسنامه، کارت ملی وموضوعات دیگر در پیشخوان‌های سطح شهر بررسی می‌شود.

عضو هیات رئیسه کمیسیون قضایی وحقوقی مجلس شورای اسلامی، با اعلام اینکه تشکیل پیشخوان‌های قضایی، حاکمیت قوه قضائیه را نقض نمی‌کند، یاد‌آور شد: این طرح از اقداماتی است که تمام دنیا آن را اجرایی کرده‌اند، لذا هم‌اکنون شاهد هستیم که در تمام دنیا ۹۰ درصد پرونده‌های قضایی بیرون از دستگاه قضایی رسیدگی می‌شود./

بررسی نمایید

عضویت کانون کشوری پیشخوان دولت در کمیته فناوری اطلاعات و ارتباطات فراکسیون راهبردی مجلس

به گزارش روابط عمومی کانون ؛ کمیته فناوری فراکسیون مجلس شورای اسلامی با هدف برطرف …