چرا تلفن ثابت قطع می‌شود؟
چرا تلفن ثابت قطع می‌شود؟

چرا تلفن ثابت قطع می‌شود؟

سرویس: اقتصادی – ارتباطات و فناوری اطلاعات

تلفن مشترک ممکن است به دلایل مختلف قطع شود. علاوه بر درخواست مشترک در مواردی نیز به سبب بدهی و یا به درخواست مراجع قانونی، شرکت مخابرات اقدام به قطع تلفن خواهد کرد.

 

به گزارش خبرنگار ارتباطات ایسنا، اگر در نظر دارید از تلفن برای مدتی استفاده نکنید، بهتر است با مراجعه به مرکز مخابراتی مربوط و یا از طریق سایت اینترنتی www.tct.ir تقاضا کنید تلفن شما به صورت موقت قطع شود.

 

در صورت مراجعه به مرکز مدارک و شرایط مورد نیاز برای قطع موقت و وصل مجدد تلفن به درخواست مشترک، به شرح زیر است:

حضور مشترک یا قائم مقام قانونی وی و یا استفاده کننده از تلفن، ارائه اصل مدرک شناسایی معتبر مانند شناسنامه، کارت ملی، گواهی نامه رانندگی یا گذرنامه، ارائه آخرین صورت حساب صادره که مبلغ آن پرداخت شده باشد، پذیرش درخواست مستاجر در این زمینه منوط به ارائه اصل و کپی اجاره نامه معتبر است، ارائه رسید پرداخت اقساط در مورد تلفن‌هایی که ودیعه اولیه آن‌ها قسطی بوده است.

 

همچنین ارائه تعهد مبنی بر پرداخت آبونمان، مشترکان می‌توانند مبلغی را به صورت علی الحساب بابت هزینه آبونه تلفن برای جلوگیری از تخلیه و سلب امتیاز واریز کنند. هزینه قطع تلفن مبلغ پنج هزار ریال است که در اولین صورت حساب تلفن منظور می‌شود.

 

ب- شرایط وصل تلفن به درخواست مشترک

 

حضور مشترک یا قائم مقام قانونی وی و یا استفاده کننده از تلفن (در صورتی که درخواست کننده قطع تلفن، استفاده کننده باشد)، ارائه مدرک شناساییی معتبر مانند شناسنامه، گذرنامه، گواهی نامه رانندگی یا کارت ملی، ارائه آخرین صورت حساب صادره که مبلغ آن پرداخت شده باشد، ارائه رسید پرداخت اقساط در مورد تلفن‌هایی که ودیعه اولیه آن‌ها قسطی بوده است.

 

هزینه وصل مجدد تلفن قطع شده مبلغ پنج هزار ریال است که در اولین صورت حساب تلفن منظور می‌شود.

 

اما در صورت قطع تلفن به درخواست مشترک، صورت حساب آن بر مبنای آبونمان ثابت و هزینه حداقل مصرف (۲۰۰پالس) همچنان صادر و به نشانی مشترک ارسال می‌شود که باید در مهلت مقرر پرداخت شود و در غیر این صورت مشمول شرایط تلفن‌های بدهکار شده و پس ازانجام مراحل قانونی، منجر به جمع‌آوری منصوبات تلفن و سلب امتیاز می‌شود.

 

برای جلوگیری از قطع وجمع‌آوری احتمالی تلفن خود می توانید با مراجعه به مرکز مخابراتی مرتبط مبلغی به عنوان علی الحساب با صدور فرم صورت حساب المثنی پرداخت کنید.

 

تلفن ثابت چرا قطع می‌شود؟

 

علاوه بر درخواست مشترک، در موارد دیگری نیز امکان قطع یک تلفن ثابت از سوی شرکت مخابرات وجود دارد. برخی از دلایل قطع تلفن مشترک به شرح زیر است:

قطع به سبب عدم پرداخت صورت حساب یا بدهی اقساط در مهلت مقرر

قطع به سبب سو استفاده از تلفن و ایجاد مزاحمت‌ برای مشترکان دیگر

قطع به علت دخالت در سیم کشی و منصوبات و تغییر مکان غیر مجاز و گرفتن انشعاب

قطع به دستور مراجع قضایی به سبب وجود شاکی

قطع به علت خرابی

قطع تلفن‌های غیر مجاز

قطع به علت بدهی سایر خطوط

 

به گزارش ایسنا، برابر تبصره دو ماده ۱۶ آیین نامه تقاضا و اشتراک تلفن، آن دسته از مشترکان بدهکار ودیعه که پس از طی مراحل قانونی، تلفن آنان، قطع، تخلیه و سپس سلب امتیاز می‌شوند در صورت مراجعه مشترک و تقاضای تلفن، پس از تسویه حساب و اخذ مبلغ هزینه اتصال نسبت به ثبت نام فیش جدید اقدام می‌شود.

 

طبق ماده ۲۶ آیین نامه تقاضا واشتراک تلفن، شرکت مجاز است به منظور وصول مطالبات خود از مشترک بابت بدهی هر یک از خدمات مخابراتی، امکانات مخابراتی دیگر وی را طبق مفاد قرارداد قطع و از نقل و انتقال آن جلوگیری کند.

 

برای توسعه و اجرای طرح‌های تقویت شبکه و بازسازی و نوسازی، سیم‌ها و کابل‌های فرسوده تلفن شما برای مدت کوتاهی قطع می‌شود.

 

دقت کنید که زدن دو شاخه دستگاه‌های برقی مانند اتو، چراغ خواب و … به پریز تلفن، سبب اشغال دائم خط تلفن می‌شود. از پارک کردن اتومبیل روی درپوش حوضچه‌های مخابرات و یا نزدیک به صندوق‌های توزیع خطوط مخابراتی (کافو) خودداری کنید.

 

مبلغ قبض صورت حساب تلفن خود را در مهلت مقرر پرداخت کنید تا موجب قطع تلفن، اتلاف وقت و نیز پرداخت هزینه وصل مجدد نشوید.

 

در صورت نرسیدن قبض تلفن و نبود اشکال در آدرس پستی مندرج در پرونده مخابراتی در مرکز مربوط، با بازرسی پست منطقه یا شماره گویای (۱۴۰) تماس بگیرید.

بررسی نمایید

ابلاغیه نرخ تاییدیه تحصیلی

 براساس آخرین ابلاغیه سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان نرخ سرویس تاییدیه تحصیلی به …